Mustafa Kemal Atatürk’ün Rüyası

By | Ocak 28, 2019

Profesör Alet İnan’a göre Mustafa Kemal Atatürk’ün Rüyası son rüya, 26 Eylül 1938 tarihinde gerçekleşmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, ilk defa bu rüya da rahatsızlanacağını dile getirmiştir. Rivayete göre, sabah uyandığında hafif bir koma atlatmış ve baygınlık geçirmiştir.

Alet İnan yaşanan olayı şu cümleler ile kaleme almıştır. ‘Mustafa Kemal Atatürk, o gece uymadan önce rahatsızlanmıştı. Sabah kalktığında ise, ölümümüm yakın olduğunu ifade etti.’ Rüya da gördüğü birçok olayı, Alet İnan ile paylaşan Mustafa Kemal, rüyasında bir kuyuya düşüş ve o kuyudan çıkamamıştı. Kuyuya düşme durumunu, ölümünün yakın olduğu sonucuna bağlayan Atatürk, yanında yaverinin de olduğunu ve yaverinin kuyudan çıktığını ifade etmişti. Ayrıca atamızın öldüğü gün, yaverinin de yaşamına son verdiği bilinmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Rüyası

Mustafa kemal Atatürk, görevi nedeniyle yurtiçinde bir seyahate çıkar. Trende uyuya kaldığı anda o sıra dışı rüya başlar. Atatürk gördüğü rüya sonrasında ter içerisinde kalır ve hemen ardından yanına Ali Çavuş’u çağırır. Gördüğü rüyayı şu cümleler ile anlatan Mustafa Kemal, annemin yeşil bir alanda olduğu, alanda bulunan selin annemi alıp götürdüğünü ve ölüm haberinin aldığımı gördüm’ Hemen Ali Çavuş’a telgraf çekmesini söyler. Kısa bir süre sonra Mustafa Kemal’in yaveri olan Salih’ten gizli bir telgraf gelir. Telgrafı okuyan Atatürk, o anda annesinin vefat ettiğini öğrenir. Ancak seyahatini yarı da kesmediği ve görevine devam ettiği için annesinin cenaze törenine katılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir